Hľadať

Poradenstvo

Často kladené otázky:

Pri hľadaní vysnívanej práce sa nemusíte spoliehať len na osobné kontakty či inzeráty v miestnych novinách. Vďaka internetu máte možnosť denne a bez námahy získať prehľad o pracovnom trhu a aktuálnych pracovných ponukách.

Ideálnym zdrojom informácií o voľných pracovných pozíciách sú online pracovné portály. Na pracaaa.sk nájdete viac ako 4 000 ponúk.

Okrem toho, že vám pracovný portál umožňuje prehľadávať rozsiahlu ponuku voľných pracovných miest, disponuje aj ďalšími užitočnými funkciami. Napríklad môžete dostávať e-mailom najnovšie pridané ponuky, čo vám umožní mať každý deň aktuálny prehľad o pracovných príležitostiach vo vašej oblasti. Stačí sa prihlásiť na odber noviniek v spodnej časti webovej stránky.

Otázka ohľadom požadovanej mzdy na pohovore môže byť citlivá a nepríjemná, no zároveň veľmi podstatná.

Predtým, než pôjdete na pohovor, urobte si prehľad o priemernej mzde pre podobné pracovné pozície. To vám poskytne predstavu o tom, aká je v danom odvetví platová úroveň.

Pri diskutovaní o plate sa pozrite aj na ďalšie výhody a kompenzácie, ktoré sú súčasťou pracovnej ponuky, ako sú bonusy, flexibilný pracovný čas, vzdelávacie kurzy a podobne. Zároveň sa snažte vyhnúť príliš nízkej sume, ktorá by vás a vaše predošlé skúsenosti mohla diskvalifikovať.

Dôležité je, aby ste sa ešte pred samotným pohovorom dokázali sami objektívne, rozumne a spravodlivo ohodnotiť prihliadajúc na vlastné schopnosti, zručnosti, vzdelanie či skúsenosti.

Aby ste v deň pohovoru vytvorili pozitívny prvý dojem, je dôležité dodržať niekoľko kľúčových krokov. Prichádzajte na miesto pohovoru s dostatočným predstihom, aby ste boli presní, ale nie príliš skoro. Vizuálny dojem je rovnako významný a pozostáva z výberu vhodného oblečenia či vystupovania. Nezabudnite si vziať so sebou občiansky preukaz, životopis, prípadne vytlačenú pracovnú ponuku a blok s perom na písanie poznámok. Ak vás požiadali priniesť nejaké materiály (napr. diplomy), nezabudnite na ne.

Pohovor začína privítaním, kde pri podávaní ruky ju primerane stisnite, počas rozhovoru udržiavajte očný kontakt, buďte prirodzení a snažte sa vytvoriť priateľskú atmosféru. Na odpovede si nechávajte dostatočný čas, nechajte druhú osobu dohovoriť, a neskáčte jej do reči. Reagujte na každú otázku, aj keď ste na ňu už odpovedali vo svojom životopise. Využite vlastný priestor a hovorte o schopnostiach, vlastnostiach no najmä skúsenostiach a konkrétnych, prežitých situáciách. Na niektorých pozíciách je dnes ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka prakticky nevyhnutné, preto očakávajte, že vaše jazykové schopnosti budú testované počas pohovoru.

Na konci pohovoru by ste mali mať príležitosť položiť svoje otázky, ktoré si vopred pripravte, aby ste neostali ticho a dozvedeli sa všetko, čo potrebujete vedieť.

Kvalitný životopis je dôležitým dokumentom na predstavenie vašich skúseností, zručností a kvalifikácií potenciálnemu zamestnávateľovi.

Začnite tým, že uvediete svoje meno, kontaktné údaje (adresa, telefón, e-mail). Použite e-mailovú adresu, ku ktorej máte prístup a pravidelne ju kontrolujete.

V ďalšom odstavci uveďte svoje dosiahnuté vzdelanie. Začnite od najvyššieho (od vysokej školy po strednú). Uveďte aj odbor, ktorý ste študovali. Absolventi môžu do životopisu uviesť aj názov diplomovej/bakalárskej práce. Základnú školu nemusíte uvádzať, pokiaľ máte aj vyššie dosiahnuté vzdelanie.

Následne napíšte predchádzajúce pracovné skúsenosti v opačnom chronologickom poradí (najnovšia pozícia ako prvá). Pri každej pozícii uveďte názov spoločnosti, miesto, dátum trvania pracovného pomeru a stručný popis vašich zodpovedností.

V ďalšej časti napíšte zoznam technických zručností, softvérových nástrojov, komunikačných schopností a ďalšie relevantné kompetencie vrátane prípadných certifikácií. Píšte iba tie zručnosti, ktoré sú dôležité pre danú pracovnú pozíciu.

Nezabudnite uviesť jazyky, ktoré ovládate a na akej úrovni. Priznať môžete aj vodičský preukaz so skupinou a v samom závere vaše záľuby.

Nezabúdajte, že životopis je oficiálny dokument, ktorý má obsahovať základné údaje o vás. Preto buďte stručný a uvádzajte len pravdivé informácie.

Rozsah by nemal presiahnuť 1 stranu. V hornej časti uveďte hlavičku s kontaktný údajmi. Na každú pracovnú ponuku posielajte aktualizovaný a prispôsobený motivačný list.

V prvom odseku sa predstavte a napíšte, prečo chcete pracovať pre danú spoločnosť.

V druhom odseku napíšte, aké sú vaše schopnosti a skúsenosti. Uveďte, kde ste študovali a pracovali. Môžete aj bližšie opísať, čo presne ste v predošlom zamestnaní robili, pretože nie vždy je to zrejmé z názvu pracovnej pozície.

V ďalšej časti uveďte vaše osobné zručnosti a schopnosti. Aké jazyky či programy ovládate. Uvádzajte iba tie informácie, ktoré sú relevantné pre pracovnú pozíciu, na ktorú sa hlásite.

V závere vyjadrite svoj záujem o pracovnú ponuku. Spomeňte dôvod na osobné stretnutie alebo prípadnú spoluprácu.

Nezabudnite si list dôkladne prečítať a opraviť pravopisné chyby a preklepy.

Povinnosť písať motivačný list závisí od typu pozície, na ktorú sa uchádzate, a od požiadaviek zamestnávateľa alebo inštitúcie. Nie všetky pracovné pozície vyžadujú motivačný list, nie je však na škodu, ak ho k životopisu priložíte.

V prípade, že sa vyžaduje vypracovanie motivačného listu, je dôležité venovať jeho príprave dostatočný čas, aby ste v ňom dokázali presvedčivo vyjadriť svoje záujmy, hodnoty a schopnosti súvisiace s danou pracovnou pozíciou.

Aby firma napredovala a obstála v konkurencii, je zásadné identifikovať a zabezpečiť kvalitných pracovníkov. Ako však dosiahnuť príliv správnych ľudí, ktorí budú prínosom pre vás a váš biznis?

Základom je napísať kvalitný a profesionálny inzerát so všetkými potrebnými informáciami, ktorý potenciálnych uchádzačov zaujme. V čase, keď vám začnú prichádzať odpovede, čítajte pozorne, pretože už v tomto kroku dokážete efektívne selektovať kandidátov.

Ak vám však životopisy nepribúdajú, rozšírte svoju pôsobnosť na pracovnom trhu a využite portál pracaaa.sk. Stačí vyplniť kontaktný formulár.

NENAŠLI STE PRÁCU, KTORÁ BY VÁS ZAUJALA?

Zanechajte nám kontakt a my vás budeme pravidelne informovať o nových pracovných ponukách